Czy w zdrowej i zbilansowanej diecie jest miejsce na gotowe dania, które wystarczy tylko podgrzać? Bardzo często, osoby, z którymi współpracuję są przekonane, że jedząc tylko domowe posiłki ich dieta, będzie zdrowa i zbilansowana. Takie podejście bardzo często prowadzi do frustracji. Zwłaszcza gdy jesteśmy w takim okresie życia, w którym na wszystko brakuje czasu.
Na szczęście w zdrowej diecie jest miejsce również na gotowce. Zwłaszcza, że coraz łatwiej można znaleźć takie, które mają naprawdę dobry skład! Ostatnio zebrałam w jednym miejscu gotowce z Biedronki, a teraz przyszedł czas na szybkie obiady z Lidla.
6 pomysłów na szybki obiad z Lidla
Pieczony Łosoś Fjord Fiskursson
- Łosoś jest znakomitym źródłem kwasów omega-3, których zwykle w naszej diecie jest za mało. Warto to zmienić, bo omega-3 działają przeciwzapalnie, pomagają spowolnić zmiany miażdżycowe, mogą nawet wspierać leczenie depresji (oczywiście w połączeniu innymi elementami). Jeśli do tej pory unikałaś ryb, to może taki pieczony łosoś, pomoże Ci wprowadzić je na stałe do Twojego menu.
- To jeden z tych gotowców z idealnym składem- ryba i przyprawy.
- Jedno opakowanie sprawdzi się jako jedna porcja.
- Możesz przygotować z nim sałatkę lub fish-burgera. Zjeść go z frytkami i surówką lub z warzywami na patelnię. Opcji jest mnóstwo.
Pierogi z mięsem
- Prosty skład, który bazuje na takich samych składnikach, których byśmy użyli, lepiąc pierogi w domu.
- Wprawdzie producent nie podaje ile sugerowanych porcji, znajduje się w opakowaniu, ale moim zdaniem, jeśli nie jesteś bardzo głodna, pół opakowania powinno być optymalną porcją.
- W 100 g (1/4 opakowani) jest 11 g białka i 217 kcal.
- Do pierogów warto dodać jakieś warzywa (np: kiszone ogórki), bo dostarczony w ten sposób błonnik obniży ładunek glikemiczny i korzystnie wpłynie na sytość posiłku.
Penne Arrabiata
- To kolejny szybki gotowiec z Lidla, który bazuje na takich samych składnikach, których użylibyśmy, przygotowując podobne danie w domu.
- Wielki plus dla producenta za użycie makaronu z pszenicy durum, która ma niższy indeks glikemiczny niż taka zwykła pszenica.
- Całe opakowanie (jedna porcja) ma 551 kcal.
- Do makaronu warto dorzucić dodatkowe źródło białko, ponieważ w “oryginalne” wersji jest go trochę mało. To mogą być mini mozzarelle, wędzony kurczak lub kawałek wyżej wspomnianego łososia. Penne możesz wzbogacić o garść szpinaku, który będzie dodatkowym źródłem błonnika i sprawi, że posiłek będzie większy objętościowo. Staraj się nie dosalać już makaronu, ponieważ w porcji jest prawie 3 g soli, czyli całkiem sporo.
Pizza z pieca kamiennego
- Pizza na diecie? Czemu nie! Zwłaszcza jeśli w składzie jest tylko mąka pszenna, przecier pomidorowy, ser mozzarella i edamer, olej rzepakowy, sól, drożdże, cukier, zakwas pszenny i przyprawy,
- Cała pizza to tylko 623 kcal. Piszę “tylko”, bo ja na pizzę to bardzo dobra kaloryczność. Makro też jest niczego sobie, bo cała pizza dostarcza 26 g białka i 15 g tłuszczu.
- Jednak żeby nie było tak kolorowo, to w pizzy jest pół łyżeczki soli, czyli połowa dziennego zalecanego spożycia.
- Do pizzy warto dodaj świeże warzywa, np: rukolę i pomidorki koktajlowe.
Szybki obiad z Lidla w wersji vege
Sznycel w chrupiącej panierce
- Wegańskie gotowce to jedne z tych produktów, które pokazują, że nie zawsze warto trzymać się zasady- im krótszy skład, tym lepiej. Lista składników w wegańskich produktach zwykle nie ma końce, ale to dlatego, że dzięki temu producent jest w stanie stworzyć produkt ze strukturą mięsa. Jednak mimo długiego składu w tych sznyclach nie ma niczego, co powinno spowodować zapalenie się czerwonej lampki.
- Jeden sznycel to 206 kcal i bardzo niewielka ilość nasyconych kwasów tłuszczowych (poniżej 1 g).
- Do takiego obiadu warto dorzucić dodatkowe źródło białka, ponieważ sam sznycel ma go tylko 14 g. To mogą być kawałki marynowanego i usmażonego tofu lub wysokobiałkowy jogurt, który zjesz jako deser.
Burger roślinny ze słonecznikiem
- Kolejny pomysł na szybki obiad z Lidla w wersji roślinny i kolejny przykład tego, że dobre produkty wcale nie muszą mieć krótkiego składu.
- Kotlety mają dobre makro- 294 kcal, 19 g tłuszczu (z czego tylko 2 g to nasycone kwasy tłuszczowe), ponad 22 g białka. Nawet ilość soli jest dobra, ponieważ jeden kotlet ma tylko 1 g soli. Co jak na gotowca jest bardzo dobrym wynikiem.
- Z kotletów możesz przygotować burgery lub zjeść z kaszą i ulubionymi warzywami.
Nie wiem jak Ciebie, ale mnie bardzo cieszy to, że w sklepach jest coraz więcej gotowców z fajnym składem, które ratują w kryzysowych sytuacjach. Jeśli chcesz, abym przygotowała kolejne zestawienie gotowców z innego sklepu, to napisz do mnie na Instagramie.